Német alkotmánybíróság: Betiltható a fejkendő viselése a bírósági tárgyalótermekben
2020. február 27. 16:51
Lehetősége van a jogalkotónak, hogy betiltsa a fejkendő viselését a bírósági tárgyalótermekben a muszlim vallású joggyakornokok számára – határozott a német alkotmánybíróság. Az igazságszolgáltatásban dolgozók esetében jogos elvárás ugyanis, hogy megjelenésükben is tiszteljék az állam vallási semlegességének követelményét.
2020. február 27. 16:51
4 p
0
0
9
Mentés
A karlsruhei székhelyű német alkotmánybíróság egy Hessen tartománybeli eset kapcsán tette közzé csütörtökön döntését. A panaszos egy frankfurti születésű, marokkói eredetű családból származó joggyakornoknő, aki 2017-ben kezdte meg gyakornoki képzését a bíróságnál Hessenben. A tartományi szabályozás értelmében a muszlim női gyakornokok alapvetően viselhetik fejkendőjüket a képzés során, kivéve, ha az igazságszolgáltatás vagy az állam képvelőjeként hivatalos minőségükben lépnek fel. Ez azt jelenti például, hogy fejkendőben nem követhetnek figyelemmel egy tárgyalást a bírói pulpitusról, hanem csak a nézők sorai között. Ugyanígy nem vezethetnek le ülést sem fejkendő viselése mellett.
Az 1982-es születésű joggyakornok először panaszt nyújtott be, majd miután elutasították, a közigazgatási bírósághoz fordult. A német tartományokban egyébként nincsen jelenleg egységes szabályozás ezzel kapcsolatban. Észak-Rajna-Vesztfáliában, Baden-Württembergben és Berlinben a hessenihez hasonló előírások vannak érvényben, máshol viszont még nem hoztak ilyen szabályokat, mivel vagy nem merült fel eddig problémaként a kérdés, vagy az egyedi esetekre külön-külön kerestek megoldást. A panaszos végül 2017-ben nyújtotta be az alkotmánybírósághoz keresetét.
Az alkotmánybíróság döntése értelmében a fejkendőt viselő joggyakornoknőt kizárólag olyan tevékenységi körökből lehet kizárni, ahol az igazságszolgáltatást vagy az államot képviseli hivatalosan. Az így lehetővé tett tilalom ugyan korlátozza a vallásgyakorlás szabadságát, de ezt ebben az esetben egyéb alkotmányos szempontok indokolttá teszik a karlsruhei taláros testület szerint. Ilyen például az állam vallási semlegessége, illetve a jogszolgáltatás működőképességének biztosítása. Az igazságszolgáltatás tagja ugyanis hagyományosan fölérendelt hatalmi helyzetből érintkezik a polgárokkal.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Májusban megismétlik a romániai elnökválasztást; Tamás Sándor a magyarellenes szélsőjobboldal megerősödésétől tart. Interjú a román mélyállamról, külső hatalmak befolyásáról, s arról, hogy miért törölték el az elnökválasztás eredményeit.
A magyar szabadságvágy sorsfordító pillanatokhoz vezetett a történelemben, ma is iránytűként szolgálhat Európa számára – mondja Leslie Mandoki. A Németországban élő zenésszel új lemeze apropóján beszélgettünk forrongó világról, az egykorvolt szabad Európáról és Woodstock mai örököseiről.
Az RB Leipziget sújtó sérüléshullám ellenére a csapat kapitánya, magyar válogatott labdarúgója, Orbán Willi optimistán tekint a jövőbe: a Lipcsével minden meccset megnyerne a Bundesligában és bejutna a Német Kupa berlini döntőjébe is.
Menjen haza ősei földjére! Nonszensz, hogy a (jelenleg még) többségi, őshonos európai társadalmaknak kell alkalmazkodnia mindenféle jöttment kecskepásztor babonáihoz. Bizonyos pozíciókban vagy intézményekben meg lehetne követelni az európai "dress code"-ot, ne lehessen burkusban meg fűszoknyában megjelenni.
Talán azt, hogy a kereszténység az alapja az európai civilizáció jelentősebb részének? Míg az iszlám a pusztítója volt az európai létnek? (nem ne jöjjünk Alhambrával)
Nem tudom, de én arra tippelnék, hogy egy magyarnak/magyaroknak, akiket majdnem teljesen eltörölt a mohamedi agresszív terjeszkedés, van néhány dolog, ami nem okoz akkora dilemmát, ha azt a kultúrát szeretnénk megőrizni, ami azzá tett minket amikké lettünk.
...nekem inkább az a kérdés, miért csak a bíróságokon?